Specjalność IK- studia inżynierskie

PRZEDMIOTY OBOWIĄZKOWE

  • DROGI I ULICE
    Właściwości pojazdów wpływające na parametry dróg: gabaryty pojazdów, pojazdy miarodajne. Ruch i manewry pojazdów na odcinku drogi i na skrzyżowaniu. Uogólnione równanie ruchu pojazdu po drodze i dynamiczność pojazdu oraz ich zastosowania w ocenie rozwiązań projektowych dróg. Tarcie i aquaplaning. Wpływ ruchu pojazdu na środowisko. Wymagania widoczności na drogach i skrzyżowaniach. Modele widoczności na zatrzymanie, wyprzedzanie, pola widoczności. Właściwości skrętne pojazdów i ich wpływ na parametry dróg (poszerzenie pasów ruchu, jezdnie manewrowe i miejsca postojowe). Definicja drogi. Klasyfikacja i funkcje dróg, hierarchiczna struktura układów drogowych. Elementy pasa drogowego. Skrzyżowania dróg zamiejskich i zasady ich kształtowania. Administracja drogowa. Wykonanie projektu rozbudowy drogi zamiejskiej wraz ze skrzyżowaniem (plan sytuacyjny, przekrój podłużny, przekrój poprzeczny, wybór wariantu, konstrukcji nawierzchni, oznakowanie, odwodnienie, wymagania odnośnie wyposażenia drogi oraz drogowych obiektów inżynierskich).
  • METODY KOMPUTEROWE W DROGOWNICTWIE
    Przegląd najnowszych technik wykorzystywanych w procesie projektowania, budowania i eksploatacji dróg, m.in.: zbieranie informacji o terenie (systemy satelitarnego ustalania współrzędnych, skanery laserowe lotnicze i naziemne), przechowywanie informacji o terenie (mapy cyfrowe i systemy GIS), numeryczny model terenu, programy do geometrycznego projektowania budowli liniowych, metody wyboru wariantu (analiza wielokryterialna, optymalizacja), symulacja komputerowa (podstawy, proces badań symulacyjnych, przykłady modeli), projektowanie – dziedziny pokrewne (e-prawo, hałas, zanieczyszczenie powietrza), budowa (automatyczne sterowanie maszynami - systemy 2D i 3D), eksploatacja (telematyka, banki sieci), przyszłość (sztuczna inteligencja, inteligentny samochód).
  • ROBOTY I BUDOWLE ZIEMNE
    Drogowe budowle ziemne trzeciej kategorii projektowania geotechnicznego. Kształtowanie skarp wysokich nasypów i głębokich wykopów dróg samochodowych i szynowych. Systemy ochrony wód gruntowych. Kolekcja i podczyszczanie wód spływów powierzch¬niowych pasów drogowych i równi logistycznych. Wielofunkcyjne zastosowania geosyntetyków w drogach lądowych (szynowych i samo¬chodowych) i drogowych równiach logistycznych. Geosyntetyczne konstrukcje wzmocnień podłoży budowli ziemnych i nawierzchni dróg.
  • DROGI SZYNOWE (Zespół Dróg Szynowych)
  • TECHNOLOGIA MATERIAŁÓW I NAWIERZCHNI DROGOWYCH (Zespół Technologii Materiałów i Nawierzchni Drogowych)

PRZEDMIOTY DO WYBORU
  • INŻYNIERIA RUCHU
    Przegląd podstaw inżynierii ruchu. Współczesne cele organizacji ruchu i parkowania. Użytkownicy dróg i pojazdy. Metody i techniki badań ruchu. Analizy i modele ruchu. Podstawy analizy przepustowości: drogi dwupasowe, skrzyżowania z sygnalizacją. Zarządzanie ruchem: cele i środki. Sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu, obliczanie programu sygnalizacji. Organizacja parkowania. Charakterystyka i organizacja ruchu pieszego i rowerowego. Bezpieczeństwo ruchu drogowego i środki jego poprawy. Projekt: inwentaryzacja skrzyżowania i pomiary ruchu na jego wlotach. Projekt sterowania ruchem na skrzyżowaniu za pomocą sygnalizacji wraz z analizą przepustowości. Projekt czasowej organizacji ruchu.
  • BUDOWA I UTRZYMANIE DRÓG