Specjalność IK- studia magisterskie

PRZEDMIOTY OBOWIĄZKOWE

  • DROGI I ULICE I
    Właściwości pojazdów wpływające na parametry dróg: gabaryty pojazdów, pojazdy miarodajne. Ruch i manewry pojazdów na odcinku drogi i na skrzyżowaniu. Uogólnione równanie ruchu pojazdu po drodze i dynamiczność pojazdu oraz ich zastosowania w ocenie rozwiązań projektowych dróg. Tarcie i aquaplaning. Wpływ ruchu pojazdu na środowisko. Wymagania widoczności na drogach i skrzyżowaniach. Modele widoczności na zatrzymanie, wyprzedzanie, pola widoczności. Właściwości skrętne pojazdów i ich wpływ na parametry dróg (poszerzenie pasów ruchu, jezdnie manewrowe i miejsca postojowe). Definicja drogi. Klasyfikacja i funkcje dróg, hierarchiczna struktura układów drogowych. Elementy pasa drogowego. Skrzyżowania dróg zamiejskich i zasady ich kształtowania. Administracja drogowa. Wykonanie projektu rozbudowy drogi zamiejskiej wraz ze skrzyżowaniem (plan sytuacyjny, przekrój podłużny, przekrój poprzeczny, wybór wariantu, konstrukcji nawierzchni, oznakowanie, odwodnienie, wymagania odnośnie wyposażenia drogi oraz drogowych obiektów inżynierskich).
  • DROGI I ULICE II
    Klasyfikacja ulic. Funkcje ulic. Struktura hierarchiczna miejskich układów drogowych. Zasady powiązania układów ulic miejskich z drogami zamiejskimi. Ulica w planie i w przekroju podłużnym. Elementy przekrojów poprzecznych ulic i ich parametry. Urządzenia dla ruchu pieszego i transportu publicznego. Potrzeby osób niepełnosprawnych. Urządzenia dla ruchu rowerowego. Parkowanie. Skrzyżowania uliczne ze szczególnym uwzględnieniem skrzyżowań z sygnalizacją świetlną. Odwodnienie; nawierzchnie, z uwzględnieniem wykonywania poszerzeń. Ćwiczenie projektowe - projekt przebudowy lub rozbudowy skrzyżowania z sygnalizacją świetlną albo z wprowadzeniem sygnalizacji świetlnej, z uwzględnieniem analizy uwarunkowań, rozwiązania w planie, rozwiązania wysokościowego, doboru nawierzchni, urządzeń dla transportu publicznego i ruchu rowerowego, odwodnienia, oznakowania, z wykorzystaniem wiedzy z inżynierii ruchu w zakresie doboru programów sygnalizacji świetlnej, sprawdzenia przepustowości.
  • MATEMATYKA
  • TEORIA SPRĘŻYSTOŚCI I PLASTYCZNOŚCI
  • METODA ELEMENTÓW SKOŃCZONYCH
  • METODY KOMPUTEROWE W IK
    Przegląd najnowszych technik wykorzystywanych w procesie projektowania, budowania i eksploatacji dróg, m.in.: zbieranie informacji o terenie (systemy satelitarnego ustalania współrzędnych, skanery laserowe lotnicze i naziemne), przechowywanie informacji o terenie (mapy cyfrowe i systemy GIS), numeryczny model terenu, programy do geometrycznego projektowania budowli liniowych, metody wyboru wariantu (analiza wielokryterialna, optymalizacja), symulacja komputerowa (podstawy, proces badań symulacyjnych, przykłady modeli), projektowanie – dziedziny pokrewne (e-prawo, hałas, zanieczyszczenie powietrza), budowa (automatyczne sterowanie maszynami - systemy 2D i 3D), eksploatacja (telematyka, banki sieci), przyszłość (sztuczna inteligencja, inteligentny samochód).
  • PLANOWANIE SYSTEMÓW TRANSPORTU I
    Historia rozwoju systemu transportowego. Definicja systemu transportowego. Rola podsystemów transportowych i związki pomiędzy nimi (transport drogowy zamiejski i miejski, transport kolejowy, lotniczy, morski i śródlądowy, ruch pieszy i rowerowy). Transport intermodalny. Polityka transportowa. Rodzaje polityk i strategii transportowych, ich cele i środki realizacji. Hierarchiczne podejście do polityki transportowej (europejskiej/krajowej/regionalnej/lokalnej) z uwzględnieniem współczesnych tendencji. Strategie transportowe w miastach polskich. Przykłady strategii z oceną stopnia ich realizacji. Użytkownicy systemu transportowego. Niepełnosprawni w systemie transportowym. Związek pomiędzy systemem transportowym a zagospodarowaniem przestrzennym. Rodzaje i metody badań ruchu samochodowego i przewozów w transporcie zbiorowym, w tym szynowym. Badania zachowań użytkowników systemu transportowego. Badania warunków ruchu. Podstawy modelowania i prognozowania ruchu. Integracja w systemie transportowym. Łańcuchy podróży. Wpływ na środowisko naturalne i metody jego ograniczania na etapie planowania systemu transportu. Bezpieczeństwo w transporcie. Zastosowanie zaawansowanych programów komputerowych wykorzystywanych w planowaniu i projektowaniu systemów transportu, w tym do analiz ruchu.
  • PROJEKTOWANIE INWESTYCYJNE i EKONOMIKA TRANSPORTU
    Planowanie i programowanie inwestycji w budownictwie komunikacyjnym. Stadia i skład dokumentacji projektowej. Cele, zakres i zasady rachunku efektywności ekonomicznej i finansowej inwestycji. Metody uwzględniania czynnika czasu w analizach efektywności. Metody szacowania kosztów i korzyści ekonomicznych. Miary efektywności ekonomicznej i finansowej (NPV, BCR, IRR). Analizy ryzyka i wrażliwości. Opłaty za korzystanie z dróg i parkingów oraz wjazd do miasta/ centrum. Analizy gotowości do płacenia. Zasady finansowania inwestycji w budownictwie komunikacyjnym. Formy organizacyjne przedsięwzięć inwestycyjnych. Zasady pozyskiwania wykonawców.
  • BUDOWA I ROBOTY ZIEMNE
    Drogowe budowle ziemne trzeciej kategorii projektowania geotechnicznego. Kształtowanie skarp wysokich nasypów i głębokich wykopów dróg samochodowych i szynowych. Systemy ochrony wód gruntowych. Kolekcja i podczyszczanie wód spływów powierzchniowych pasów drogowych i równi logistycznych. Wielofunkcyjne zastosowania geosyntetyków w drogach lądowych (szynowych i samochodowych) i drogowych równiach logistycznych. Geosyntetyczne konstrukcje wzmocnień podłoży budowli ziemnych i nawierzchni dróg.
  • KONSTRUKCJE MOSTOWE
  • BUDOWLE ZIEMNE
  • MECHANIKA NAWIERZCHNI DROGOWYCH
  • TECHNOLOGIA NAWIERZCHNI DROGOWYCH
  • EKSPLOATACJA DRÓG I
    Warstwy nawierzchni i ich zadania. Naturalne i patologiczne zużywanie nawierzchni drogowych. Podłoże nawierzchni drogowych. Projektowanie nowych nawierzchni sztywnych i podatnych. Metody projektowania (mechanistyczne i inne). Cele poprawnej eksploatacji dróg i wymagania. Parametry techniczne opisujące stan nawierzchni. Zmienność parametrów technicznych w czasie. Metody projektowania/ obliczania/ ustalania wzmocnień nawierzchni mechanistyczne i praktyczne. Uszkodzenia nawierzchni i metody napraw.
  • DROGI SZYBKIEGO RUCHU I
    Funkcje DSR. Sieć DSR i jej powiązania z pozostałymi drogami. Ogólne warunki projektowania: techniczne, ruchowe, ekonomiczne, finansowe, środowiskowe, estetyki, związane z utrzymaniem. Parametry techniczne projektowania: prędkość projektowa, miarodajna, obciążenie nawierzchni dróg i obiektów mostowych, dostępność, warunki widoczności. DSR w przekroju poprzecznym, w planie sytuacyjnym i w przekroju podłużnym. Wyposażenie DSR (odwodnienie, organizacja i zarządzania ruchem, miejsca obsługi podróżnych i poboru opłat). Elementy i typy węzłów; ogólne wymagania; przegląd typów węzłów; zasady doboru schematu węzła. Projekt koncepcyjny (wariantowy) węzła drogowego. Wybór wariantu.
  • WSPOMAGANIE KOMPUTEROWE PROJEKTOWANIA DRÓG
    Geometryczny projekt drogi przy zastosowaniu programu InRoads, w ramach którego omawiane są takie zagadnienia, jak: numeryczny model terenu – sposoby tworzenia i modyfikacji, możliwe formy przedstawienia, projektowanie trasy (metody: wierzchołkowa i składanie z elementów), punkty typu COGO i Event, przekrój podłużny, projektowanie niwelety (metody: wierzchołkowa i składanie z elementów), przekroje normalne, generowanie przestrzennego modelu drogi, przestrzenne sprawdzenie widoczności, kształtowanie ramp, obliczanie wielkości robót ziemnych.
  • INŻYNIERIA RUCHU I
    Przegląd podstaw inżynierii ruchu. Współczesne cele organizacji ruchu i parkowania. Użytkownicy dróg i pojazdy. Metody i techniki badań ruchu. Analizy i modele ruchu. Podstawy analizy przepustowości: drogi dwupasowe, skrzyżowania z sygnalizacją. Zarządzanie ruchem: cele i środki. Sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu, obliczanie programu sygnalizacji. Organizacja parkowania. Charakterystyka i organizacja ruchu pieszego i rowerowego. Bezpieczeństwo ruchu drogowego i środki jego poprawy. Projekt: inwentaryzacja skrzyżowania i pomiary ruchu na jego wlotach. Projekt sterowania ruchem na skrzyżowaniu za pomocą sygnalizacji wraz z analizą przepustowości. Projekt czasowej organizacji ruchu.

PRZEDMIOTY DLA SPECJALIZACJI PROJEKTOWANIE I EKSPLOATACJA DRÓG
  • EKSPLOATACJA DRÓG II
    Zapoznanie się z pracą nawierzchni oraz czynnikami wpływającymi na jej funkcjonowanie. Zmienność parametrów technicznych w czasie. Obciążenia nawierzchni. Pojazdy nienormatywne. Ważenie pojazdów. Całoroczne utrzymanie dróg. Akcja zimowa. Ochrona środowiska w utrzymaniu dróg, w tym zieleń w pasie drogowym. Hałas drogowy. Systemy zarządzania drogami. Układy referencyjne i ewidencja dróg. Badania i diagnostyka nawierzchni drogowych. Aparatura i sposoby prowadzenia badań cech nawierzchni. Strategie utrzymania dróg. Efektywność korzystania z nawierzchni, koszty zarządcy drogi i użytkowników.
  • URZĄDZENIA TECHNICZNE DRÓG
    Zagadnienia projektowania i budowy stałych urządzeń dróg i ulic; torowiska dróg szynowych (tramwaje), skrzyżowania jed-nopoziomowe dróg kołowych i szynowych (przejazdy drogowe), równie logistyczne (MOP-y, terminale, bazy serwisu technicznego dróg itp.). Urządzenia ochronne otoczenia dróg (ekrany akustyczne, antywibracyjne, przeciwpylne). Urządzenia stałe drogi podnoszące bezpieczeństwo ruchu drogowego: bariery, zapory, urządzenia wsporcze oznakowań.
  • DROGI SZYBKIEGO RUCHU II
    Węzły koniczynka – rozwiązania techniczne i możliwość etapowania budowy, rozwiązania łącznic i skrzyżowań, zakres zastosowań. Węzły karo miejskie: klasyczne, skanalizowane, z wyspą centralną, zespoły węzłów, szczegóły rozwiązań, prowadzenie ruchu pieszych, rowerów i transportu zbiorowego. Węzły karo zamiejskie: ze skrzyżowaniami o przesuniętych wlotach, z rondami, szczegóły rozwiązań. Pasy wyłączania, włączania, jezdnie zbierająco-rozprowadzające. Przykłady rozwiązań DSR i węzłów. Wycieczka techniczna na dwa węzły w Warszawie. Szczegółowy projekt węzła drogowego opracowanego koncepcyjnie w ramach przedmiotu DSR I.

PRZEDMIOTY DLA SPECJALIZACJI PLANOWANIE I INŻYNIERIA RUCHU
  • INŻYNIERIA RUCHU II
    Zaawansowane metody badań i pomiarów ruchu. Analizy statystyczne danych z pomiarów ruchu. Teoretyczne i symulacyjne modele ruchu. Metody analizy przepustowości i oceny warunków ruchu. Sterowanie ruchem za pomocą sygnalizacji świetlnej: optymalizacja sterowania, koordynacja sygnalizacji, sterowanie obszarowe. Parkowanie: badania, szacowanie potrzeb i zarządzanie. Projekt: przeprowadzenie pomiarów prędkości pojazdów i ich opracowanie statystyczne. Analiza przepustowości drogi: odcinek międzywęzłowy, odcinek przeplatania, skrzyżowanie bez sygnalizacji.
  • TRANSPORT ZBIOROWY I INTERMODALNY
    Charakterystyka zbiorowego transportu publicznego. Systemy transportu miejskiego, regionalnego i krajowego. Dostępność transportu zbiorowego. Organizacja przewozów. Poprawa atrakcyjności transportu zbiorowego: węzły przesiadkowe, uprzywilejowanie pojazdów w ruchu, informacja pasażerska. Zalety transportu intermodalnego, definicje. Technologia: kontenery, urządzenia przeładunkowe, pojazdy i statki. Sieci transportowe, terminale i węzły przeładunkowe. Projekt: uproszczony projekt systemu transportu autobusowego - wyznaczenie tras, częstotliwości i wielkości floty. Analiza przepustowości systemów intermodalnych.
  • PLANOWANIE SYSTEMÓW TRANSPORTU II
    Planowanie i programowanie rozwoju systemu transportowego (autobus, metro, tramwaj, kolej, trolejbus) i transportu drogo¬wego. Wariantowanie rozwiązań komunikacyjnych. Analizy SWOT i analizy wielokryterialne. Powiązanie miejskich i zamiejskich systemów transportowych. Plany transportowe w aglomeracjach. Modele powstawania ruchu i rozkładu przestrzennego ruchu. Podział ruchu na środki transportu i rozkład ruchu na sieć. Wiarygodność modeli. Prognozowanie popytu na transport. Prognozy ruchu drogowego i przewozu osób w transporcie zbiorowym. Prognozy przewozów ładunków. Programy i metody poprawy bezpieczeństwa ruchu. Zintegrowana informacja o systemie transportowym. Zaawansowane programy komputerowe w planowaniu i projektowaniu systemów transportu.
  • BEZPIECZEŃSTWO i ZARZĄDZANIE RUCHEM
    Klasyfikacja i przyczyny wypadków drogowych. Statystyki wypadkowości. Analizy i metody statystyczne oceny bezpieczeństwa. Środki techniczne i organizacyjne poprawy BRD. Audyt bezpieczeństwa ruchu drogowego. Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu. Zarządzanie ruchem: cele, metody i techniki. Inteligentne Systemy Transportowe (ITS). Zarządzanie ruchem w miastach: obszarowe sterowanie sygnalizacją, zarządzanie parkowaniem, informowanie użytkowników. Zarządzanie ruchem na autostradach, znaki zmiennej treści. Projekt - audyt BRD (analiza wypadków, audyt geometrii i organizacji ruchu) oraz koordynacja sterowania na ciągu skrzyżowań.

PRZEDMIOTY DO WYBORU DLA OBU SPECJALIZACJI
  • KOMPUTEROWE WSPOMAGANIE PROJKETOWANIA GEOMETRYCZNEGO
    Rozszerzenie umiejętności wykonywania projektu drogi przy zastosowaniu programów MicroStation i InRoads. Złożone przekroje normalne (o zmiennych pochyleniach skarp, z niezależnym przebiegiem rowów, z wielowarstwowymi nawierzchniami, zastosowanie elementów parametrycznych i warunków logicznych), projektowanie skrzyżowań i węzłów, uwzględnienie elementów infrastruktury technicznej, zaawansowane narzędzia tworzenia elementów 3D, wizualizacja statyczna: definiowanie kamer, przypisanie materiałów, definiowanie oświetlenia, rendering, wkomponowanie projektu w zdjęcie (fotomontaż) i w Google Earth, wizualizacja dynamiczna (filmy): analiza zmienności w czasie układu cieni słonecznych, film z przejazdu kamery wzdłuż zadanej ścieżki.
  • MODERNIZACJA DRÓG ZAMIEJSKICH
    Rozbudowa autostrad: zarządzanie pasami ruchu, zwiększanie liczby pasów ruchu, wykorzystanie pasa awaryjnego. Dostosowanie dróg ogólnodostępnych do parametrów dróg ekspresowych. Metody ograniczania dostępności dróg. Przebudowa dróg dwupasowych: zmiana przeznaczenia utwardzonych poboczy, przekroje 2+1 pasowe. Przebudowa skrzyżowań i węzłów. Powiązanie autostrad z siecią ulic. Dostosowanie ulic ogólnodostępnych do parametrów dróg ekspresowych: zarządzanie pasami ruchu, zwiększanie liczby pasów ruchu, wykorzystanie pasa awaryjnego. Metody ograniczania dostępności ulic. Przebudowa ulic ogólnodostępnych. Przebudowa skrzyżowań i węzłów. Wykonanie projektu rozbudowy ulicy wraz ze skrzyżowaniem/węzłem (plan sytuacyjny, przekrój podłużny, przekrój poprzeczny, wybór wariantu, obliczenie konstrukcji nawierzchni, oznakowanie, odwodnienie ulicy i skrzyżowania/węzła) lub wykonanie projektu rozbudowy drogi zamiejskiej wraz ze skrzyżowaniem (węzłem). Wybór wariantu.
  • PROJEKTOWANIE UKŁADÓW KOMUNIKACYJNYCH
    Nauka projektowana układów komunikacyjnych w obszarach zurbanizowanych i związków pomiędzy układem komunikacyjnym i zagospodarowaniem przestrzennym. Analizy oddziaływania komunikacyjnego obszarów i obiektów na system transportowy. Nauka projektowania stref ograniczonego ruchu i stref pieszych. Analizowanie stanu układu komunikacyjnego i analizy typu SWOT.
  • TRANSPORT I ŚRODOWISKO
    Oddziaływania środków transportu na środowisko przyrodnicze i społeczne: hałas, zanieczyszczenie powietrza, zanieczyszczenie wód i gleby, obszary chronione, dziko żyjące zwierzęta, rozdzielenie wspólnot. Metody i środki łagodzenia wpływu transportu: prawne, polityka transportowa, techniczne, ekonomiczne/finansowe. Metodyka analiz dotyczących wpływu transportu na środowisko, w tym analiza wielokryterialna. Warsztaty: analiza przypadku konfliktu między celami społecznymi, ekonomicznymi i środowiskowymi. Ćwiczenia projektowe: predykcja poziomu hałasu drogowego, predykcja emisji.